< AKTUALNOŚCI

27 marca 2018

W dniu 26 marca 2018 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości, ofiary zbrodni katyńskiej, tragedii górnośląskiej i katastrofy smoleńskiej.

Wydarzenie jest rozpoczęciem cyklu spotkań, organizowanych przez Senatora RP Adama Gawędę we współpracy z Poseł na Sejm RP Teresą Glenc w ramach  wodzisławskiego PiS-u. Uroczystości rozpoczęła podniosła Msza Święta zaplanowana na godziną 18:00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu Śląskim. Homilię wygłosił ks. prałat Bogusław Płonka – proboszcz naszej parafii.

Jeszcze przed 19:30 uczestnicy eucharystii zostali zaproszeni do restauracji „Janeta” przy ul. Słowackiego, gdzie miała odbyć się druga część obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Zanim Rotmistrz Banaś rozpoczął swoje wystąpienie, uczestnicy spotkania mieli okazję skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez restaurację. Na spotkaniu poza Senatorem Adamem Gawędą i Poseł Teresą Glenc obecny był również Poseł Grzegorz Matusiak. W takim gronie parlamentarzystów rozpoczął się wykład rtm. Banasia, poprzedzony wystąpieniami Pana Senatora i Pani Poseł, którzy podziękowali za tak liczną obecność na spotkaniu i zaangażowanie w jego organizację. Następnie głos zabrał gość spotkania – wspomniany rtm. Krzysztof Wincenty Banaś, adiutant generała brygady o. Eustachego Rakoczego. Rotmistrz wystąpił w mundurze, który sam określa „najbardziej patriotycznym mundurem wojskowym polskim w okresie międzywojennym”. Mowa tu o mundurze beliniaka, polskiego legionisty. Goście mogli dowiedzieć się więcej na temat powstania styczniowego i zobaczyć kolekcję szabli Rotmistrza Banasia, wśród których znajduje się i ta niegdyś należąca do Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poza samym wykładem, gość spotkania zaprezentował zebranej publiczności nagrania przedstawiające wydarzenia związane z polską historią, w rytm muzyki stworzonej przez m.in. Pawła Kukiza. Wystąpienie Rotmistrza Banasia miało charakter patriotyczny, czego wyrazem było wspólne wykonanie Roty – polskiej pieśni patriotycznej, zamykające spotkanie.

Zapowiedziany i zaproszony na scenę został gość następnego spotkania – pułkownik, Prezes Towarzystwa Piłsudczyków w Rybniku. Tym akcentem zamknięto część oficjalną, a uczestnicy spotkania mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia z Rotmistrzem Banasiem, czy zamienić z nim słowo.

 

Więcej zdjęć w galerii: https://www.adamgaweda.pl/wiecz%C3%B3r-patriotyczny

 

 

 

„Dumna i Odrodzona” – Msza Święta i spotkanie z rtm. Krzysztofem Wincentym Banasiem w Wodzisławiu Śląskim

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski