< AKTUALNOŚCI

01 października 2016

30 września 2016 r., w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu senatora Adama Gawędy w uroczystości brał udział koordynator biura senatorskiego Roman Kapciak.

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

 

Dziękując uhonorowanym w swoim przemówieniu akcentował, że wolna Polska zaciągnęła duży dług wobec tej części kraju.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

 

Do tej pory odznaczenie otrzymało ponad siedmiuset działaczy. Jest wzorowane na międzywojennym Krzyżu Niepodległości.z II RP.

WIĘCEJ INFORMACJI O UROCZYSTOŚCI POD LINKIEM: http://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/36428,Ceremonia-wreczenia-Krzyzy-Wolnosci-i-Solidarnosci-Katowice-30-wrzesnia-2016.html

 

Ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Katowice

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski