< AKTUALNOŚCI

14 września 2016

W dniach od 12 do 13 września Senator Adam Gawęda był członkiem delegacji Senatu, która pod przewodnictwem Marszałka Stanisława Karczewskiego złożyła wizytę na Węgrzech.

 

Pierwszy dzień pobytu rozpoczął się od wizyty Parlamencie Węgierskim i spotkania z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem. Rozmawiano o wiodącej roli, jaką chcą odgrywać Polska i Węgry w debacie na temat przyszłości Europy, a także o umocnieniu współpracy parlamentarnej pomiędzy oboma krajami w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Współpraca parlamentarna powinna być kolejnym krokiem do dalszego rozwoju wzajemnej współpracy gospodarczej.

 

Obaj politycy przedstawili informacje na temat bieżącej sytuacji w swoich krajach. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér poinformował, że „Węgry będą solidarnie wspierać i bronić Polski na forum Parlamentu Europejskiego”.

 

Tego samego dnia politycy z Polski uczestniczyli również w obradach węgierskiego Parlamentu i wysłuchali przedstawianej przez premiera Węgier Viktora Orbana informacji na temat polityki imigracyjnej Węgier oraz Unii Europejskiej.

 

Polska delegacja spotkała się także z prezydentem Węgier Jánosem Áderem.

 

Na zakończenie intensywnego dnia  delegacja Senatu miała okazję podziwiać piękno Budapesztu.

 

Drugiego dnia pobytu z delegacją spotkał się z premierem Węgier Viktor Orban. Głównymi tematami rozmów była współpraca obu Państw w sferze gospodarczej a także kryzys imigracyjny w Europie. Padły konkretne propozycje dotyczące dalszej współpracy gospodarczej i politycznej oraz umacniania pozycji naszych państw w strukturach europejskich. Jest tu ogromny potencjał, którego uruchomienie wymaga zdecydowanych działań politycznych i gospodarczych ze strony rządów. Rozmówcy zwracali również uwagę na znaczenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, aby cztery państwa wspólnie pracowały nad wzmocnieniem UE poprzez zasadę „Europy narodów”.

 

Na zakończenie wizyty na Węgrzech Senatorowie odwiedzili Cmentarz Centralny. Złożono wieniec w kwaterze 301 na grobach bohaterów Rewolucji 56′, kwiaty pod drzewcem pamięci polskich uchodźców, białe róże na grobie Imre Nagya – bohatera węgierskiej rewolucji z 1956,  a także na parceli polskich żołnierzy – uchodźców 1939 roku.

 

Podsumowaniem wizyty na Węgrzech mogą być słowa Marszałka Karczewskiego, który ocenił, że wszystkie spotkania delegacji – z premierem, z prezydentem Janosem Aderem i z przewodniczącym parlamentu Węgier Laszlo Koeverem – miały „jeden wspólny mianownik: że jest między naszymi narodami wielka przyjaźń, która ma swoje umocowanie historyczne i którą chcemy utrzymywać działaniami codziennymi i wybiegającymi również w przyszłość”.

 

 

 

Delegacja Senatu w Budapeszcie

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski