< AKTUALNOŚCI

25 listopada 2016

Pan Senator Adam Gawęda był gościem konferencji "Górnictwo 2016" odbywającej się w Katowicach w piątek 25 listopada. W czasie konferencji pojawiły się tematy dotyczące m.in. zatrzymania wydobycia w nierentownych zakładach, efektywności polskich kopalń oraz odchodzenia pracowników wobec zapotrzebowania na fachowców.

 

Senator uczestniczył w charakterze prelegenta w panelu "Górnictwo w przyszłości - konsolidacja i zdrowy fundament. Wizje, plany, szczegóły".
W trakcie debaty Senator mówił m.in.  że koncentracja na wyżej marżowym węglu koksowym to także ryzyko, bo jego wysokie dziś ceny mogą spaść, a to węgiel generujący wyższe koszty wydobycia. Według Senatora kapitałowe łączenie energetyki oraz górnictwa następuje - i jak widać na przykładzie Bogdanki - daje szybkie efekty. 

 

"W dłuższej perspektywie zapewnia to większą stabilizację. Kontrakty długoterminowe na dostawę węgla powodują, że kopalnia jest w stanie z kilkuletnim wyprzedzeniem zaplanować inwestycje i budować kapitał, co dla każdej ze spółek jest bardzo ważne, bo umożliwia elastyczne zachowanie na rynku w obliczu wahań cen" - to słowa Senatora Adama Gawędy

 

W linku wywiad z Senatorem: http://www.wnp.pl/wiadomosci/286406.html 

Konferencja Górnictwo 2016

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski