< AKTUALNOŚCI

21 marca 2017

Racibórz to już 800 lat historii. Z tej okazji w miejscowym Muzeum odbyła się uroczysta Sesja poświęcona jubileuszowym obchodom 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

 

Senator Adam Gawęda uczestniczył w uroczystościach, na które przybyli również m.in. minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, abp. metropolita katowicki Wiktor Skworc, samorządowcy ziemi śląskiej oraz radni Raciborza.

 

Na początku został odczytany list Andrzeja Dudy, a następnie Andrzej Dera wyraził swój zachwyt nad historią i bogatą tradycją miasta. Prezydent Miasta, Mirosław Lenk mówił o potężnym rozwoju miasta i spojrzeniu ku przyszłości, podkreślił, że to miejsce dla każdego i każdy może znaleźć w Raciborzu coś dla siebie. Zaznaczył, że władze miasta chcą stale się rozwijać, dlatego też w planach mają aby stworzyć takie warunki, w których młodzi obywatele będą chcieli żyć, a nie uciekać do większych aglomeracji. Dodał, że dużą szansą dla miasta jest budowa drogi Racibórz-Pszczyna, która pchnie Racibórz na nowe tory.

 

Senator Adam Gawęda złożył na ręce Prezydenta Miasta kwiaty, list gratulacyjny oraz ikonę przedstawiającą Madonnę na ramieniu z Duchem Świętym. Jak podkreślił w swojej przemowie, ikona ta symbolizuje przemianę jaka ciągle zachodzi w pięknym i historycznym Raciborzu.

 

Ważnym punktem Sesji było wręczenie medali „Zasłużony dla miasta Raciborza”, które otrzymali: muzyk Piotr Liber, prof. Joachim Raczek, żołnierz AK i żołnierz niezłomny, por. Marian Szlapański, założyciele hospicjum św. Józefa Lucyna i Marek Rajczykowscy, a także ks. Jan Szywalski.

 

Po części oficjalnej odbyła się konferencja historyczno-naukowa, na której można było wysłuchać opowieści o dworze raciborskim w średniowiecznej Polsce, usłyszeć najważniejsze fakty z historii Raciborza oraz XIX-wiecznej industrializacji miasta. Na koniec wszystkim przybyłym gościom czas umilił zachwycający koncert kwartetu Akademos.

 

 

Racibórz ma już 800 lat!

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski