< AKTUALNOŚCI

20 maja 2017

 

20 maja 2017 roku, Mszana. Wielki, historyczny i uroczysty dzień dla mieszkańców. Dzień, w którym wracamy wspomnieniami do historii Śląska, do trudnych czasów II wojny światowej, dzień refleksji nad tym co się wydarzyło, ale również nad tym, co jest dzisiaj. To właśnie w tym dniu została nadana nazwa Ronda „Obrońców Bożej Góry” na ulicy Wodzisławskiej w Mszanie oraz został nadany pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mszana dla pchor. Franciszka Sławika. Na uroczystościach reprezentował Senatora Adama Gawędę jego asystent,
Roman Kapciak.

 

Pierwszym punktem wydarzenia była wspólna sesja rad gmin w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju, podczas której przywołano postać Franciszka Sławika, opowiadając o jego działaniach w czasie II wojny światowej, jego walce i przetrwaniu w niewoli niemieckiej oraz o zasługach dla lokalnej społeczności. O tym kim był ten wielki i szanowany człowiek opowiedział jego syn, a jednocześnie Radny Miasta Jastrzębia-Zdrój.
W imieniu swojego ojca przyjął również tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mszana.

 

Po uroczystej sesji zebrani zgromadzili się przy rondzie (ul. Wodzisławska na granicy gmin Mszana i Jastrzębie-Zdrój) gdzie odbyło się nadanie nazwy „Rondo Obrońców Bożej Góry”. Wójt Gminy Mszana Mirosław Szymanek w swoim przemówieniu opisał role historyczną Bożej Góry. Następnie odsłonięto tablicę znajdującą się na rondzie.

 

Po uroczystościach został zorganizowany piknik militarny podczas którego odbył się występ Orkiestry Wojskowej z Bytomia, prezentacja klas mundurowych z LO w Gogołowej, pokaz sprzętu wojskowego, występy lokalnych zespołów, koncert Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana. Wieczorem zebrani przenieśli się myślami do bitwy z II wojny światowej, której inscenizacja została zaprezentowana przez Grupę Powstaniec Śląski z Wodzisławia Śląskiego. Na sam koniec wystąpił zespół Harmonic.

Rondo "Obrońców Bożej Góry" 

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski