< AKTUALNOŚCI

12 maja 2017

Węgiel w Europie i w Polsce – tak brzmiał temat sesji, w której Senator Adam Gawęda był prelegentem podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Na początku Wiceminister Energii Grzegorz Tobiaszowski wygłosił przemówienie, w którym opowiedział o sukcesie środowiska gospodarczego jaki miał miejsce od 2015 roku aż po dzień dzisiejszy, który dotyczył zmniejszenia zadłużenia w górnictwie. Zaznaczył, że to duma dla Polski, że górnictwo przynosi wreszcie dochody.

 

Następnie debatę rozpoczął Senator Adam Gawęda, który poinformował, że Senat poprał stanowisko rządu ws. pakietu zimowego. Następnie przedstawił dane dotyczące wykorzystania węgla na świecie:

„Gdybyśmy dokonali porównania w zakresie zapotrzebowania na węgiel, to w roku 2007 było ono na poziomie 5,5 mld t, a w 2014 r. już sięgało prawie 8 mld. Prognoza do roku 2019 mówi nawet o 9 mld t. W związku z tym z jednej strony Komisja Europejska i Unia Europejska wyznacza swoje cele, a z drugiej strony patrzymy na to, co się dzieję na rynkach światowych, co się dzieje w Europie. Oczywiście „z tyłu głowy” mamy pewne trendy i kierunki, które wymuszają na nas pewne działania, czyli poszukiwanie nowych technologii, innowacji w zakresie energetyki, w zakresie połączenia sektora surowcowego z energetyką” – mówił Senator.

 

Zebrani poruszyli również tematy związane z walką przeciwko polityce antywęglowej, importem węgla oraz ścieżce rozwoju górnictwa. Przytoczono historię LW Bogdanka a także przedstawiono plan budowy elektrowni w technologii zgazowania węgla. Następnie opowiedziano o kondycji JSW. Na sam koniec  panelu rozmawiano o planowanych inwestycjach i wydobyciu.

 

 

Senator prelegentem podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski