< AKTUALNOŚCI

08 marca 2017

Senator Adam Gawęda na zaproszenie Prezesa ENEI Operator, uczestniczył w uroczystym uruchomieniu Centralnej Dyspozycji Mocy, której zadaniem będzie zarządzanie siecią wysokiego napięcia 110 kV, w całej północno-zachodniej Polsce, w tym lokalizowanie oraz usuwanie zakłóceń i awarii w sieci wysokiego napięcia.

 

Zarządzanie siecią wysokiego napięcia jeszcze do niedawna było podzielone na 5 oddziałów, które mieściły się w Poznaniu, Szczecinie, Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki powstaniu CDM koordynacja najważniejszych działań dotyczących sieci wysokiego napięcia będzie odbywać się w jednym miejscu, a zarządzanie siecią będzie efektywniejsze. Należy w tym miejscu także podkreślić, że działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa systemu dystrybucyjnego, a reakcje i podjęcie interwencji w sytuacjach awaryjnych będzie o wiele sprawniejsze. Twórcy Centralnej Dyspozycji Mocy za priorytet biorą bezpieczeństwo systemów dyspozytorskich oraz systemów zarządzania ruchem, a możliwość systemów informatycznych do zarządzania pracą sieci nie ustępują, a może nawet przewyższają systemy użytkowe w innych krajach.

 

Dla Senatora był to duży zaszczyt móc uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu, jakim było uruchomienie Centralnej Dyspozycji Mocy.

 

 

Uruchomienie Centralnej Dyspozycji Mocy

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski