< AKTUALNOŚCI

26 lutego 2017

_Delegacja polskich parlamentarzystów: Wicemarszałka Senatu RP Grzegorza Czeleja, Senatora Adama Gawędy - Zastępcy Przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Posła Artura Sobonia oraz Senator Grażyny Sztark będzie gościć w Chinach. W związku z wizytą prezentujemy zbiór najważniejszych informacji o współpracy polsko-chińskiej.

 

Ożywienie w kontaktach polsko-chińskich nastąpiło po wstąpieniu Polski do UE. Wyrazem tego było powołanie Komitetu Międzyrządowego, który stał się głównym miejscem rozwoju współpracy.

 

Przełomowym wydarzeniem we wzajemnych stosunkach była wizyta w Chinach Prezydenta Polski Andrzeja Dudy w 2015 roku. Podpisano wówczas wiele ważnych umów dwustronnych, które wprowadziły polsko-chińską współpracę na nowy poziom. Jednym z jej owoców była wizyta w Polsce Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w czerwcu 2016.

 

Wraz z rozwojem stosunków dyplomatycznych postępowała także współpraca w dziedzinach gospodarki, transportu, innowacyjności, energetyki, czy nauki. Chiny są największym odbiorcą polskich towarów w Azji. Polska eksportuje m.in. meble, produkty rolne i art. spożywcze, a także części samochodowe.

 

Polska należy do grupy 16+1, która zrzesza Chiny i 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Współpraca dotyczy przede wszystkim inewstycji. W ostatnich latach wzrasta znacząco liczba wspólnych polsko-chińskich projektów, a także chińskich inwestycji w Polsce. Dotyczą one przede wszystkim bardzo ważnych dla naszego kraju projektów infrastrukturalnych. Do takich zaliczamy np.:

   - budowa Kanału Śląskiego, czyli wodnego połączenia Wisły i Odry
   - budowa brakującego odcinka połączenia Dunaj-Odra-Łaba szczególnie ważnego dla mieszkańców Subregionu zachodniego Województwa Śląskiego

   - budowa terminalu kontenerowego w Świnoujściu

 

Przedstawiona powyżej charakterystyka polsko-chińskiej współpracy pokazuje jak duże znaczenie ma wizyta w Chinach delegacji parlamentarnej z udziałem senatora Adama Gawędy.

 

Poniżej linki do relacji z poszczególnych dni wizyty:

 

Dzień 1 - http://www.adamgaweda.pl/Wizyta_delegacji_parlamentarnej_w_Chinach_Dzien_1

Dzień 2 - http://www.adamgaweda.pl/Wizyta_delegacji_parlamentarnej_w_Chinach_Dzien_2

Dzień 3 - http://www.adamgaweda.pl/Wizyta_delegacji_parlamentarnej_w_Chinach_Dzien_3

Dzień 4 - http://www.adamgaweda.pl/Wizyta_delegacji_parlamentarnej_w_Chinach_Dzien_4

Dzień 5 - http://www.adamgaweda.pl/Wizyta_delegacji_parlamentarnej_w_Chinach_Dzien_5

Dzień 6 - http://www.adamgaweda.pl/Wizyta_delegacji_parlamentarnej_w_Chinach_Dzien_6

 

Wizyta delegacji parlamentarnej w Chinach - wprowadzenie

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski