< AKTUALNOŚCI

20 grudnia 2016

W przerwie obrad Senator Adam Gawęda uczestniczył w otwarciu wystawy poświęconej pamięci świętego brata Alberta Chmielowskiego.

 

Ekspozycja, przygotowana przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek z Krakowa, jest prezentowana w Senacie z inicjatywy senatora Zbigniewa Cichonia. Ukazuje poszczególne okresy życia Adama Chmielowskiego – od dzieciństwa w Igołomii przez naukę w Instytucie Politechnicznym w Puławach, udział w powstaniu styczniowym, w którym stracił nogę, studia malarskie w Monachium, śluby zakonne w 1888 r., pracę na rzecz ubogich i bezdomnych po śmierć w 1916 r. w Krakowie. Na wystawie zaprezentowano też reprodukcje wybranych obrazów Adama Chmielowskiego, m.in. słynny „Ecce Homo”, który powstawał przez 10 lat, i przedstawia wizerunek umęczonego Chrystusa.

 

Adam Chmielowski (1845–1916) był malarzem, franciszkaninem, założycielem zgromadzenia albertynów i albertynek. Swoje życie poświęcił pracy na rzecz biednych i bezdomnych. 22 czerwca 1983 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, a 12 listopada 1989 r. – świętym.

 

Wystawa poświęcona pamięci Świętego brata Alberta

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski