< AKTUALNOŚCI

23 stycznia 2018

Poniżej prezentujemy fragmenty wywiadu, jaki Senator Adam Gawęda udzielił portalowi wnp.pl

 

 

"W ostatnim czasie wiele mówi się o kwestii niedoboru węgla na polskim rynku i o tym, czy w kolejnych latach polskie kopalnie będą w stanie sprostać zapotrzebowaniu rodzimej elektroenergetyki. Pojawił się postulat budowy nowych kopalń. Co Pan o tym sądzi?


- To bardzo ważny i uzasadniony postulat. Z jednej strony trzeba pomyśleć o konkretnych inwestycjach, choćby tych w wyrobiska korytarzowe i udostępnienie nowych poziomów i pokładów.  
Tak, żeby nasz potencjał wydobywczy spółek zabezpieczał potrzeby energetyki zawodowej oraz ciepłownictwa. Należy zmierzać w kierunku poprawy efektywności przy zapewnieniu bezpieczeństwa pracy górników. 
Z drugiej strony potrzebna będzie budowa dwóch nowych kopalń. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że wiele funkcjonujących kopalń prowadzi eksploatację na coraz to większych głębokościach, a zatem poprawa wydajności jest w niektórych przypadkach bardzo trudna czy wręcz niemożliwa.

 

Ile węgla w kolejnych latach powinna wydobywać Polska Grupa Górnicza?


- Sądzę, że Polska Grupa Górnicza powinna ustabilizować swoje roczne wydobycie na poziomie 35-38 mln ton. To jest wielkość oczekiwana przez krajowy rynek, w tym głównie energetykę zawodową. 
Należy tu podkreślić, że trzeba wydobywać z nadwyżką. Chodzi bowiem o posiadanie swoistego buforu bezpieczeństwa.  
Pewną nadwyżkę węgla zawsze można będzie korzystnie sprzedać za granicę, chociażby do Niemiec, które zużywają znaczące ilości tego paliwa. Potrzebne będzie kompleksowe podejście do sektora, a także szczegółowa analiza każdej z kopalń.

 

Co Pan sądzi o przedstawionym niedawno programie dla Śląska?


- Program dla Śląska obejmuje 70 inwestycji na kwotę 40 mld zł. Mają one umożliwić regionowi odbicie się i dalszy rozwój. Koszyk planowanych inwestycji nie jest zbiorem zamkniętym."

 

Cały wywiad dostępny na wnp.pl

Część 1

Część 2

 

O nowych kopalniach, „żniwach” w JSW i problemach kadrowych górnictwa w WNP.pl

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski