< AKTUALNOŚCI

23 października 2017

22 października na uroczystej gali zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Syryni prof. Jan Ballarin odebrał tytuł honorowego obywatela gminy Lubomia. W gali uczestniczył także Senator Adam Gawęda, który tak jak profesor, jest rodzonym Syrynikiem.

Profesor Jan Ballarin urodził się w 1942 roku w Syryni. Już na III roku  studiów otrzymał angaż w Operze Śląskiej w Bytomiu, na bytomskiej scenie wykonał kilkanaście partii pierwszoplanowych tenorowych. Przez prawie 20 lat był czołowym solistą Operetki Śląskiej w Gliwicach, zaśpiewał kilkadziesiąt partii operetkowych. W teatrze na Nowym Świecie pełnił również funkcję dyrektora artystycznego. Ważną pozycję w jego repertuarze artystycznym zajmowała muzyka oratoryjna, którą wykonywał z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Śląskiej, Zielonogórskiej, Białostockiej i Rzeszowskiej w kraju i za granicą.

Osobnym bardzo ważnym rozdziałem jest praca w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uczy od roku 1977 do chwili obecnej. Prof. Ballarin przeszedł wszystkie stopnie awansu zawodowego, od młodszego wykładowcy, po stanowisko profesora zwyczajnego. Był wieloletnim dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego, a po przekształceniu Wydziału dyrektorem Instytutu Wokalno-Aktorskiego.

Pomimo wielkiej kariery profesor Ballarin nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach, wielokrotnie w wywiadach podkreślając przywiązanie do rodzinnej ziemi oraz angażując się w działalność syryńskiego chóru „Echo”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia

 

prof. Jan Ballarin Honorowym Obywatelem Gminy Lubomia

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski