< AKTUALNOŚCI

09 czerwca 2017

„Gospodarka niskoemisyjna szansą dla województw śląskiego i małopolskiego” – tak brzmiało hasło tegorocznego, XII Forum Nowej Gospodarki,
w którym uczestniczył Senator Adam Gawęda.

 

Forum Nowej Gospodarki co roku skupia wokół siebie liderów nauki, biznesu i administracji, którzy tym razem spotkali się w katowickim Parku Narodowo-Technologicznym Euro-Centrum, w celu zbudowania trwałej platformy współpracy. Takie działania mają wspierać rozwój „nowej gospodarki” w Polsce Południowej.

 

Senator Adam Gawęda był prelegentem w sesji plenarnej „Gospodarka niskoemisyjna szansą dla województwa śląskiego i małopolskiego”, podczas której mówił
o działaniach rządu w sprawie walki z niską emisją. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o właściwe wykorzystanie głównego zasobu energetycznego Polski.

 

- „Węgiel w naszej gospodarce będzie jeszcze przez jakiś czas, natomiast on musi być wykorzystywany właściwie. Zmierzamy do wykorzystania energii w sposób czysty i w tym zakresie mogę powiedzieć, że programy rządowe również będą uwzględniały tych, których dziś na nowoczesne rozwiązania nie stać. To cała filozofia jeśli chodzi o niską emisję, szczególnie tam, gdzie nie ma systemowych rozwiązań ciepłowniczych, bo w dużych miastach systemowe rozwiązania ciepłownicze to jedyne sensowne rozwiązanie” – mówił.

 

Dalej Senator stwierdził, że ograniczenie niskiej emisji jest możliwe w kilkuletniej perspektywie, ale cały związany z tym program działań musi być wprowadzany ewolucyjnie. Podkreślił takie działania jak stworzenie mechanizmów wsparcia dla najbiedniejszych. Przypomniał również o środkach kierowanych do samorządów, które są przeznaczone na wymianę źródeł ciepła, a z których mało kto korzysta. Z bilansów wynika, że przez ostatnie 13 lat zostało wymienione ok. 17 tys. kotłów, a szacunki mówią o potrzebie wymiany w naszym regionie nawet 700 tys. starych pieców.

 

- „To za mało. Chcielibyśmy, aby rok do roku wymienianych było co najmniej kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy starych kotłów” - podkreślił Senator.

Wskazał, że tego typu planowane wsparcie "pójdzie w ślad" za pilotażowym programem katowickiego funduszu, który jest skierowany wprost do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Nie wykluczył również programów, które będą realizowane przez ministerstwo rozwoju
czy energii.

 

Na koniec Senator ocenił, że realne powinno być przeprowadzenie przez parlament uregulowań dot. norm jakości paliw stałych do końca roku.

Senator prelegentem podczas XII Forum Nowej Gospodarki

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski