< AKTUALNOŚCI

02 lutego 2018

Wizyta delegacji Grupy Parlamentarnej w Portugalii w dniach 29 - 31 stycznia 2018 r rozpoczęła się od spotkania z Ambasadorem RP panem Jackiem Junoszem Kisielewskim. W tym samym dniu odbyło się spotkanie z firmami i instytucjami współpracującymi z Polską. W drugi dzień delegacja wizytowała Mosteiro dos Jerónimos, Torre de Belém, Padräo dos Descobrimentos i Museu do Combatente. Ciekawe rozwiązania nowoczesnej medycyny oraz badań molekularnych i analitycznych zaprezentowane zostały w trakcie spotkania w Fundacji Champalimaud. Piękna trasa do Cascais oraz zwiedzanie Guincho i Boca do Infermo były krótką chwilą na poznanie historii miasta i wielkich trzech Polaków - Jana Karskiego, Jerzego Lerskiego i Jana Nowaka - Jeziorańskiego, którzy z tego miejsca pokonali Atlantyk, przewożąc informację na temat okupowanej Polski. Po chwili odbyło się spotkanie w Arcadas do Estoril z Prezydentem Cascais Carlosem Carreirasem.

 

Na zakończenie drugiego dnia, Polska delegacja uczestniczyła w prezentacji filmu historycznego o ratowaniu Żydów przez Polaków z narażeniem życia. W ostatnim, trzecim dniu delegacja wizytowała w Palácio de Säo Bento.

 

Senatorowie odbyli szereg spotkań w Portugalskim Parlamencie, Assembleia da Republica, z Komisją Spraw Zagranicznych, Komisją Spraw Europejskich, z Wiceprezydentem Zgromadzenia Republiki Jorge Lacäo. W trakcie spotkań z wielką uwagą omawiano relacje pomiędzy państwami UE, sprawy ustaw o ochronie życia oraz problematykę europejskiej energetyki w kontekście zmian pakietu klimatycznego i zimowego. Strony wyraziły chęć nawiązywania szerszej współpracy na polu gospodarczym, w tym głównie możliwości inwestowania polskich przedsiębiorców w Portugalii.

 

Ogromnie ważnym akcentem zakończyła się wizyta senatorów w Lizbonie - parlamentarzyści wraz z korpusem dyplomatycznym i przedstawicielami Parlamentu Portugalii zainaugurowali wystawę "As Mulheres da Independência". Andar Nobre do Palácio de São Bento.

 

Wizyta delegacji Grupy Parlamentarnej w Portugalii

SENATOR RP Adam Gawęda. Wszelkie prawa zastrzeżone.

SENATOR RP

Adam Gawęda

 

Biuro Senatorskie: 

ul. Rynek 25

44-300 Wodzisław Śląski